Konstrukcja przykręcana na dach płaski

Zdarza się, że wybór konstrukcji montażowych często podyktowany jest najniższą ceną, a nie rozsądkiem i wyborem najlepszych parametrów. Zaniechanie badania rynku konstrukcji skutkuje problemami wynikającymi z braku możliwości regulacji i zmiany konstrukcji. Innym aspektem są problemy montażowe. Przemyślana i dobrze zaprojektowana konstrukcja, to bardzo prosty i sprawny montaż.

Strefy śniegowe i wiatrowe w Polsce

Aby konstrukcja w pełni spełniała wszystkie wymagania, powinna być właściwie dobrana do lokalizacji, w której zostanie umieszczona. Istotne są parametry związane z tym, w której z trzech możliwych stref wiatrowych zostanie zrealizowana inwestycja. Siła wiatru, wzrastająca wraz z kwadratem jego prędkości, jest zależna od wielkości, układu i rodzaju pobliskich obiektów oraz kierunku jego przepływu. Nie bez znaczenia pozostaje również strefa śniegowa. Konstrukcja wolnostojąca będzie musiała bowiem wytrzymać nie tylko mechaniczne naciski całego ciężaru jego elementów składowych, ale również okresowo występującego śniegu. W Polsce wyróżniamy 5 takich stref, a liczba dni śnieżnych w zależności od strefy waha się między 20 a 80. Właściwie zaprojektowana konstrukcja pod instalację fotowoltaiczną powinna uwzględniać zatem możliwe dopuszczalne wartości obciążenia śniegiem i wiatrem, będące uzależnione od jej lokalizacji geograficznej. Pozwoli to na nieprzerwaną i bezpieczną pracę instalacji przez pełny okres jej eksploatacji. Dodatkowo właściwa optymalizacja konstrukcji to oszczędność nawet do 20% na kosztach materiału.

Certyfikaty i gwarancja

Istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze konstrukcji montażowej są zdecydowanie certyfikaty i gwarancja jaką zapewnia producent na konstrukcje montażowe. W obecnym czasie rynek fotowoltaiki w Polsce przeżywa swój rozkwit, a zapotrzebowanie wciąż rośnie. Wiąże się to niestety z powstawaniem firm, które chałupniczo, na niedużą skalę, produkują konstrukcje nie posiadające żadnych badań wytrzymałościowych, ani tym bardziej certyfikatów. Należy pamiętać o tym, że za wadliwie wyprodukowany element, wykorzystany w systemie montażowym, który zawiódł, w pierwszej kolejności odpowiedzialny będzie instalator – bez względu na okoliczności całego zajścia. Wybierając konstrukcje objęte certyfikacją zyskujemy gwarancję ograniczenia odpowiedzialności wynikającej z wad konstrukcyjnych z instalatora oraz pewności, że wybrany produkt ma odpowiednią jakość.

A jak wygląda sprawa gwarancji? Producenci zazwyczaj dają ok. 10 lat gwarancji na swój produkt. Należy dokładnie przyjrzeć się warunkom, jakie powinny zostać spełnione, aby była ona ważna. Warto również dopilnować by firma zajmująca się montażem, w pełni stosowała się do instrukcji producenta.

Właściwy materiał i jakość wykonania

Aktualnie na rynku znaleźć można bardzo wiele różnego typu materiałów, z których wytworzone są konstrukcje montażowe. Możemy wybrać między:

  • konstrukcjami wykonanymi w całości ze stali ocynkowanej ogniowo,
  • konstrukcjami wykonanymi ze stali ocynkowanej ogniowo i aluminium oraz połączeń z stali nierdzewnej,
  • konstrukcjami wykonanymi z ze stali kwasoodpornej, aluminium ekstrudowanego czy stali galwanizowanej,
  • konstrukcjami wykonanymi w pełni z metali nierdzewnych, takich jak: stal nierdzewna i aluminium,
  • konstrukcjami wyposażonymi w elementy kompozytowe (będący w fazie przygotowania do powszechnego stosowania).

Niewątpliwym hitem są konstrukcje wykonane w całości ze stali ocynkowanej ogniowo z powłoką ochronną Magnelis®, które dzięki sprawdzonym i potwierdzonym badaniami i praktyką realizacjom, zyskały przychylność inwestorów.

W zależności od wykorzystanych materiałów ceny będą bardzo zróżnicowane. Najdroższe będą konstrukcje w całości wykonane z aluminium. Do ich zalet należy brak konieczności zabezpieczania antykorozyjnego, możliwość przeróbek na miejscu budowy i brak szczególnych wymagań dotyczących transportu i składowania. Do najpopularniejszych należą rozwiązania mieszane, w których elementy nośne zostały wykonane ze stali ocynkowanej, a pod modułami umieszczono poprzeczki aluminiowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy zoptymalizowane koszty oraz zachowane korzystne walory użytkowe.

Prosty montaż i odpowiedni specjaliści

Aby ograniczyć koszty i czas realizacji inwestycji warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki montowana jest konstrukcja. Im bardziej skomplikowany montaż tym bardziej doświadczony wykonawca i tym samym wyższe koszty. Nie można jednak pozwolić sobie na zatrudnienie najtańszych wykonawców. Może się bowiem okazać, że w ostatecznym rozrachunku koszty zdecydowanie wzrosną. Zły montaż czy uszkodzenie materiału to problem z wyegzekwowaniem gwarancji. Warto zatem dobierać takie rozwiązania, które są proste i przejrzyste dla wykonawcy i pomagają tym samym przyspieszyć czas całej realizacji, bez generowania niepotrzebnych kosztów.

Czym charakteryzuje się i dlaczego warto wybrać konstrukcję montażową PMG Steel?

Konstrukcje montażowe PMG Steel pod budowę instalacji fotowoltaicznej na gruncie to konstrukcje skręcane na miejscu budowy, jedno lub dwupodporowe o odpowiedniej sztywności. Płaszczyzna, na której montowane są panele nachylona jest pod optymalnym kątem w stosunku do gruntu zgodnie z wcześniej przeprowadzoną analizą uzysków energii. Standardem w naszych realizacjach są konstrukcje układane równoleżnikowo o nachyleniu 25 lub 30o, ale coraz częściej stosuje się również inne konstrukcje dostosowane do lokalnych warunków i potrzeb rynku oraz wysokich wymagań inwestorów.

Nasza konstrukcja skręcana jest za pomocą śrub, a otwory montażowe przystosowane są do montażu z patentami nie wymagającymi dostępu z drugiej strony. Rozwiązanie to pozwala ograniczyć liczebność zespołu montażowego o połowę. Z kolei elementy zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zawsze do siebie pasowały. Montaż nie wymaga dodatkowego mierzenia czy obracania, dzięki czemu jest niezwykle intuicyjny i szybki. Konstrukcja montażowa dostosowana jest do każdej z grup paneli. Daje to możliwość zmiany paneli w tym samym rozmiarze, w ramach jednej konstrukcji.
Konstrukcja wykonana została ze stali ocynkowanej z powłoką ochronną Magnelis®. Powłoka ta chroni metal i zabezpiecza go przed korozją. Wpływa to na trwałość konstrukcji i przekłada się bezpośrednio na rentowność instalacji. Konstrukcja posiada certyfikat TUV poświadczający jakość i trwałość wykorzystanych materiałów oraz 25cio letnią gwarancję.

1.Opis konstrukcji

Konstrukcja przykręcana południe to optymalne
rozwiązanie dla dachów płaskich o nachyleniu do
i powyżej 7°. Konstrukcja została zoptymalizowana
wagowo celem minimalnego obciążenia
dachu płaskiego.
Jej montaż odbywa się z wykorzystaniem śrub
dwugwintowych, które mocuje się do poszycia
dachu. Miejsca otworów zaleca się zabezpieczyć
bitumicznym uszczelniaczem dekarskim.
Konstrukcja składa się z trzech profili C. Dodatkowym
elementem jest wiatrownica montowana
na tylnej ścianie podpór, zwiększająca stabilność
instalacji. Dzięki połączeniu z profilami C zapewnia
optymalne przenoszenie obciążeń. Celem
zoptymalizowania ustawienia modułów PV na
dachu opcjonalnie można zakupić ramię teleskopowe
umożliwiające ustawienie kąta od 15° do
25°, dzięki czemu konstrukcja nadaje się również
do montażu modułów bifacjalnych.
Moduły PV o rozmiarach S-L montuje się za
pomocą klem bezpośrednio do podpory za
pomocą śrub M8. Dzięki takiej instalacji konstrukcja
nadaje się do montażu modułów bifacjalnych.
Mocowanie modułów o rozmiarze XL i większych
odbywa się bezpośrednio do profilu montażowego
40x40, który z kolei montowany jest do
podpory za pomocą śruby M10.

2.Gwarancja

Konstrukcja posiada certyfikat TUV poświadczający jakość i trwałość wykorzystanych materiałów oraz 10cio letnią gwarancję.

konstrukcja przykręcana południe